Kilka miesięcy temu miałem przyjemność używania Protoshare podczas tworzenia prototypu nowej wersji portalu Frejm.pl, o czym pisałem na blogu. Od tego czasu minęło kilka miesięcy, postanowiłem więc sprawdzić jak sprawuje się Protoshare w nowej wersji. Odświeżone logo, odświeżona strona domowa (która niestety od kilku dni zdaje się …nie odpowiadać), ale co z szybkością działania i funkcjonalnościami, które wymagały jeszcze jakiś czas temu dopracowania? Przyznaję, że specjaliści z Site9 posłuchali głosu użytkowników i dziś ProtoShare wydaje się być aplikacją online z wyższej półki. Wersja 3.9 przyniosła nie tylko zwiększenie wydajności, ale także kilka istotnych z punktu widzenia projektanta, zmian:

 • „clippings” działają jak do tej pory na zasadzie wklejanych gotowych elementów, jednak gdy ich wzorzec zostanie zmieniony, zmieniają się wszystkie jego zastosowania w obrębie prototypu; co istotne, można te elementy przeciągać teraz na przestrzeń roboczą z paska narzędziowego po prawej stronie ekranu,
 • w ramach eksperymentalnych widgetów ProtoShare oferuje widok ekranu iPhone’a (orientacja pionowa i pozioma),
 • osoby recenzujące makiety mogą przeglądać projekty w trybie pełnoekranowym.
Odniosłem również nieodparte wrażenie, że błędy powodujące wzrost poziomu irytacji u użytkownika zostały w większości usunięte. Nie pojawia się już komunikat o rozłączeniu z serwerem, choć niedostępność strony domowej protoshare.com wydaje się niepokojąca…
Czego nadal brakuje ProtoShare? W pierwszej kolejności zapewne możliwości zadeklarowania domyślnych ustawień każdego z widgetów – każdorazowe ustawianie braku obramowania, paddingu etc., bywa po prostu czasochłonne. Po drugie, byłoby sympatycznie, gdyby widgety zyskały bardziej atrakcyjny wygląd, bez konieczności pisania własnych arkuszy CSS, np. poprzez wybór tematu (tak jak robi to np. ForeUI). Trzeci bardzo przydatny ficzer to szybkie udostępnianie, wzorem Mockingbird – jedno kliknięcie generuje link, pod którym dostępna jest makieta danej podstrony z możliwością nanoszenia anonimowych uwag. Żywię jednak nadzieję, że Site9 nadal będzie wsłuchiwać się w głos projektantów z całego świata i udoskonalać swoją aplikację. Kto wie, może wkrótce Axure będzie miało swój odpowiednik w świecie narzędzi online? A może to autorzy Axure zadbają o e-wersję swojej aplikacji? Przecież natura nie lubi pustki, a konkurencja nie śpi.
0

2 komentarze

 1. andrea

  28/07/2010 at 5:34 pm

  Pawel,
  Thanks for revisiting ProtoShare and taking another test drive!

  As you learned, we are continually making updates to the application. Some big ones are coming late autumn that will significantly increase speed too.

  If you are still having problems reaching our main website’s home page, please contact us – it could be an IP address issue.

  I’ve passed along your suggestions to our development team for discussion.

  Best of luck with your projects!
  Andrea
  @ProtoShare

 2. Pingback: rc489xtmji89sm9r4xs |

Leave a Reply